Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Aşure tüketirken dikkat!

4 hafta önce
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşmanın simgesi olan aşure; aynı zamanda zengin içeriğiyle sağlığa faydalı bir besin. ancak tüketirken aşırıya kaçmamalı. Uzman Diyetisyen Aslı Öz , özellikle diyabet hastası olanların aşureyi daha dikkatli tüketmeleri konusunda uyardı.

1 KASE AŞURE 300-350 KALORİ

Bir kase aşurenin 300-350 kalori içerdiğini belirten Uzman Diyetisyen Aslı Öz ” Ara öğünlerde yarım porsiyon veya bir ana öğünde bir kase aşure tüketilebilir”dedi.

Uzm.Dyt.Aslı ÖZ

DİYABET HASTALARI DİKKATLİ TÜKETMELİ

Aşurenin zengin içeriğiyle sağlığa çok faydalı bir besin olduğunu belirten
Uzman Diyetisyen Aslı Öz “Aşurenin içerisinde bulunan kuru meyveler şeker oranları en yüksek meyveler.Buna rağmen şeker çok fazla koyuyoruz.Bu da aşurenin şeker yüzdelerini arttırıyor.Sağlıklı bir tatlıyı sağlıksız bir hale getiriyor.Şeker hastaları aşureyi çok fazla tükettiği takdirde kan şekerleri çok hızlı bir şekilde yükselecektir.Bu nedenle diyabet hastaları aşure tüketirken çok daha dikkatli olmalılar” dedi.

AŞURE ÇOK FAYDALI

Uzman Diyetisyen Aslı Öz, aşurenin faydaları hakkında da bilgi verdi.

“Aşure bağırsak sağlığımız açısından çok önemli bir besin.Kabızlığı önlemede yardımcı olur.İçerdiği çinko ve omega3 vitaminleri sayesinde hem stres faktörünü azaltır,hemde kötü kolesterolümüzü düşürür iyi kolesterolümüzü yükseltir.Bu da kalp damar sağlığı için oldukça iyidir.Aşure içerisinde ki posa ve B vitaminleriyle anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.

ŞEKER YERİNE MEYVE MİKTARINI ARTTIRIN

Aşurenin faydalarını artırmak için pişirme yönteminin de önemli olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Aslı Öz , “ Aşure yaparken içerisine fazla şeker koymak yerine, kuru üzüm, incir ve kuru kayısı gibi meyvelerin miktarını artırmak, aşureyi daha sağlıklı yapacaktır” dedi

ANTALYADAILYNEWS

alt=
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.