Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Lyrbe – Seleukeia Antik Kenti

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

MÖ 321-280 tarihlerinde Büyük İskender’in haleflerinden Suriye Kralı I. Selevkos Nikator adına kurulmuş olan 9 kentten biridir. Kentin bilinen diğer adı Lybre dir. 1972 – 1979 yıllan arasında İstanbul Üniversitesi adına Prof. Dr. Jale İnan ve ekibi tarafından kısmen kazılıp, onarılmıştır.

HELENİSTİK VE ROMA DÖNEMİ

Seleukeia, Toros Dağları‘nın eteğinde güneyde eğimli bir dağ yerleşimi olarak kurulmuş ve sadece güney doğu yönünden sur duvarlarıyla çevrilmiştir.Günümüz kalıntılarının birçoğu Helenistik ve Roma dönemlerine aittir. Seleukeia antik kenti buluntuları arasında en önemlisi hiç şüphesiz “Yedi Bilgeler Mozaiği” olarak adlandırılan ve yine Antalya Müzesi‘nde sergilenen mozaiktir.

BUCAK ŞEYHLER ,MANAVGAT, ANTALYA

Agoranın güney ucundaki yarı daire planlı yapının meclis binası, kuzeyindeki küçük yapınınsa tapınak kalıntısı olduğu anlaşılmaktadır. Bunların dışında bir hamam, nekropol alanı ve geç dönem yapısı olan nekropol kilisesi bulunmaktadır. Seleukeia (Lybre) Antalya ili Manavgat ilçesi yakınlarında bulunan antik kente ulaşmak için Side yönünden Manavgat şehir merkezine girmeden Manavgat Şelalesi yönüne sonra barajlar yönüne devam ederek Bucak şeyhler köyüne gitmek gerekmektedir.

ANTALYADAILYNEWS

alt=
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.