Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Dronların ay-yıldız gösterisi nefes kesti

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlendiği Teknoloji Festivalinde dronların ay yıldız gösterisi nefes kestiMuratpaşa Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlendiği Muratpaşa Teknoloji Festivali sona erdi.

ROBOTİK ŞAMPİYONLARI

İki gün boyunca Muratpaşa Kent Meydanı’nda devam eden festivale Antalyalıların yoğun ilgi gösterdi. Muratpaşa Belediyesi’nin destek eğitim kurs merkezleri ve Adalya Vakfı – ODTÜ Gençlik Parkı öğrencilerinin katıldığı robotik yarışması oldukça çekişmeli gerçekleşti.  

Robotik yarışması için öğrencilere iki grup halinde Vex Robotics ve Muratpaşa Belediyesi’nin robotik-kodlama eğitmenlerince eğitim verildi. Eğitimlerin ardından Antalyaspor, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Organize Sanayi Bölgesi gibi kentin önemli kuruluşları adına yarışmaya katılan takımlar farklı parkurlarda, tasarladıkları robotlarla yarıştı. Yarışmanın ilk gününün birincisi Türk Hava Kurumu oldu. İkinci gün şampiyonu ise Antalya Yörük Türkmen Derneği adına yarışan Adalya Vakfı – ODTÜ Gençlik Parkı öğrencileri oldu. Şampiyonlar, festivalin kapanış gecesinde ödüllerini Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal’dan aldı.

TDL YARIŞLARI

Festival aynı zamanda dünyanın en iyi drone yarış takımı XBlades Racing ve Tech Drone League pilotlarının mücadelesine sahne oldu. TDL Yarışlarına da ev sahipliği yaptı. Kent Meydanı’nda kurulan yarış pistinde 27 drone pilotu, 2 gün boyuna 772 tur yaptı. Yarışlar tam 4 saat 24 dakika 46 saniye sürerken yarışların birincisi XBlades’ten Leo Whitfield, ikinci TDL adına yarışan DroneD FPV – Dennis Mennema ve üçüncü de yine TDL’den Sir ClashaLot oldu. Başkan Uysal, son gün yarışlarını sanal gerçeklik gözlüğüyle sahneden takip etti.

DRON EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

Başkan Uysal, dereceye giren drone pilotlarına kupalarını takdim ederken, yaptığı konuşmada, Antalya’da bir ilkin daha müjdesini verdi. Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi olarak destek eğitim kurs merkezlerinde 3 yıl önce başlayan robotik-kodlama eğitimlerini daha ileri seviyelerde devam ettireceklerini belirtirken drone eğitimlerine de başlayacaklarını açıkladı. Başkan Uysal, “Sadece uçurma alanında değil drone yapma eğitimine de başlıyoruz. Hatta Antalya Organize Sanayi bölgesinde bazı drone parçalarını üretebilmek istiyoruz” dedi.

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Muratpaşa Teknoloji Festivali, dronların gösterisiyle sona erdi. Muratpaşa Kent Meydanı’ndan aynı anda havalanan 18 dron, gökyüzünde senkronize hareketlerle birbirinden farklı şekiller oluştururken kapanış dronların ay-yıldız şovuyla gerçekleşti. 

ANTALYADAILYNEWS

alt=
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.